Tarja Filatov jatkaa Reumaliiton valtuuston puheenjohtajana  

24.11.2020

Reumaliiton valtuusto kaudelle 2021–2023 on valittu. Valtuuston puheenjohtajana jatkaa kansanedustaja Tarja Filatov. Varapuheenjohtajaksi valittiin Ulla Lehtikangas 

Tänä vuonna valtuusto valittiin ensimmäistä kertaa postiäänestyksellä. Aiemmat valtuustot on valinnut edustajainkokous, mutta käytännöstä luovuttiin Reumaliiton vuoden 2017 sääntöuudistuksen yhteydessä. 

Reumaliiton valtuuston jäseniksi ja heidän varajäsenikseen valittiin seuraavat henkilöt: 

Mikko Remes (pääkaupunkiseutu), varajäsen Marjatta Sykkö (pääkaupunkiseutu)

Paula Pöntynen (pääkaupunkiseutu), varajäsen Jukka Hannula (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa)

Pekka Laine (Uusimaa), varajäsen Liisa Eräpalo (Uusimaa)

Minna Tanhua (Uusimaa), varajäsen Seppo Pohjonen (Varsinais-Suomi ja Satakunta)

Jukka Mansikkaniemi (Kanta- ja Päijät-Häme), varajäsen Tuula Leppälä-Koivunen (Kanta- ja Päijät-Häme)

Helena Lindstedt (Kanta- ja Päijät-Häme), varajäsen Jarmo Heino (Kanta- ja Päijät-Häme)

Johanna Helin (Varsinais-Suomi ja Satakunta), varajäsen Janica Uusitalo (Varsinais-Suomi ja Satakunta)

Sirjo Pohjonen (Varsinais-Suomi ja Satakunta), varajäsen Susanna Heinonen (Varsinais-Suomi ja Satakunta)

Hanna Jantunen (Pirkanmaa), varajäsen Jukka Riihenmäki (Pirkanmaa)

Eeva-Liisa Katainen (Pirkanmaa), varajäsen Linda Granberg (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa)

Kaija Haapsalo (Keski-Suomi), varajäsen Kirsi Hämäläinen (Keski-Suomi)

Jaana Jäntti (Keski-Suomi), varajäsen Kalevi Lampinen (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi)

Soile Sinnemäki (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa), varajäsen Anna-Maija Haaramo (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa)

Niina Vesala (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa), varajäsen Arsi Yli-Yrjäinen (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa)

Eija Hakulinen (Etelä- ja Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala), varajäsen Anne Huusko (Etelä- ja Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala)

Seppo Lehikoinen (Etelä- ja Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala), varajäsen Hilkka Malinen (Etelä- ja Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala)

Jaana Kauppinen (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso), varajäsen Sirkku Hamunen (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso)

Arja Markova (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso), varajäsen Varpu Teikari (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso)

Helena Sirviö (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), varajäsen Johanna Nummela (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi)

Pirjo Kantola (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), varajäsen Ari Geselle (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi) 

Ritva Laine (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), varajäsen Saija Koskela (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi)

Gunvor Brettschneider (Ruotsinkielinen vaalipiiri), varajäsen Armas Tiittanen (Ruotsinkielinen vaalipiiri)

Merja Söderholm (Valtakunnallisten yhdistysten vaalipiiri), varajäsen Johanna Liukko (Valtakunnallisten yhdistysten vaalipiiri)

Elina Heino-Lehtimäki (Nuorten vaalipiiri), varajäsen Eija Bärlund-Toivonen (Ruotsinkielinen vaalipiiri) 
 

Aiheeseen liittyvät uutiset ja blogit

28.4.2022
Sosiaali- ja terveysministeriö pyysi Reumaliitolta lausuntoa tekeillä oleviin esteettömyysasetuks
5.4.2022
Reumaliitto lähetti avoimen kirjeen kansanedustajille yhdessä kahdeksan muun potilasjärjestön kan
25.3.2022
Suomen Reumaliitto on antanut lausunnon hallituksen esitykseen vammaispalvelulainsäädännön uudist

Aiheeseen liittyvät tapahtumat

Verkkotapahtuma
Oletko mukana yhdistystoiminnassa?
Espoo
Jokainen jäsenyhdistys on tervetullut virkistäytymään ja suunnittelemaan yhteistä toimintaa!
Rovaniemi
Jokainen jäsenyhdistys on tervetullut virkistäytymään ja suunnittelemaan yhteistä toimintaa!
Reumaliitto kutsuu koulutetut vertaistukijat vertaistukijapäiville!