Hallitus ja valtuusto

2021-2023

  • Reumaliiton valtuusto valitsi Reumaliiton hallituksen puheenjohtajan, varapuheenjohtajan, jäsenet ja varajäsenet kokouksessaan 30.1.2021 kolmivuotiskaudeksi 2021-2023. Liiton varsinaisena puheenjohtajana toimii hallituksen puheenjohtaja.


Puheenjohtaja
Satu Gustafsson, Turku
044 563 00 81
satu.gustafsson(a)reumaliitto.fi 

Varapuheenjohtaja
Kari Mikkola, Heinola

Varsinaiset jäsenet

Aino-Maria Ervelä, Helsinki
Katja Metsävainio, Tampere 
Jarmo Heino, Riihimäki
Pirkko Tuomaala, Kokkola
Anne Huusko, Siilinjärvi
Anna Poropudas, Oulu

Varajäsenet

Seija Heiskanen, Kuusamo
Jukka Riihenmäki, Lempäälä
Marjo Mäkelä, Salo

Reumaliiton valtuusto vuosille 2021-2023 valittiin 23.11.2020. Valtuustolla on päätösvalta liiton asioissa seuraaviin liittovaaleihin saakka.

Liittovaalien jälkeisessä tammikuussa valtuusto kokoontuu valitsemaan liiton hallituksen jäsenet ja varajäsenet.

Valtuuston kevätkokouksessa käsitellään mm. liiton toimintakertomus, tilinpäätös ja tilintarkastajien lausunto edelliseltä kalenterivuodelta ja päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta sekä vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille tilivelvollisille.

Valtuuston syyskokouksessa määrätään mm. liiton jäsenmaksut, hyväksytään toimintasuunnitelma ja talousarvio seuraavaksi vuodeksi, päätetään luottamushenkilöiden palkkioista ja korvauksista ja valitaan tilintarkastajat.

Puheenjohtaja

Tarja Filatov, Hämeenlinna
050 511 31 12
tarja.filatov(at)eduskunta.fi

Varapuheenjohtaja

Ulla Lehtikangas, Ylivieska
044 042 63 17
ulla.lehtikangas(at)reumaliitto.fi

Valtuuston jäsenet ja heidän varajäsenensä

Mikko Remes (pääkaupunkiseutu)
varajäsen Marjatta Sykkö (pääkaupunkiseutu), marjattasykko(at)gmail.com

Paula Pöntynen (pääkaupunkiseutu), paula.pontynen(at)gmail.com, 0405574883
varajäsen Jukka Hannula (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa), je.hannula(at)gmail.com, 0503784456

Pekka Laine (Uusimaa), pekka.t.laine(at)luukku.com, 0451780187
varajäsen Liisa Eräpalo (Uusimaa), liisa.erapalo(at)gmail.com, 0405899489

Minna Tanhua (Uusimaa), minna.tanhua(at)reumaporvoo.org, 0407384696
varajäsen Seppo Pohjonen (Varsinais-Suomi ja Satakunta), seppo.pohjonen(at)dnainternet.net, 0503491448

Jukka Mansikkaniemi (Kanta- ja Päijät-Häme), forssanseudun.reumatules(at)gmail.com, o401929800
varajäsen Tuula Leppälä-Koivunen (Kanta- ja Päijät-Häme), leppala.koivunen(at)gmail.com, 040 5153370

Helena Lindstedt (Kanta- ja Päijät-Häme), htlindstedt(at)gmail.com

Johanna Helin (Varsinais-Suomi ja Satakunta), johanna.helin(at)turunreumayhdistys.fi, 0405136616
varajäsen Janica Uusitalo (Varsinais-Suomi ja Satakunta), janica.uu(at)gmail.com, 0414924264

Sirjo Pohjonen (Varsinais-Suomi ja Satakunta), sirjo.pohjonen1(at)outlook.com, 0500590066
varajäsen Susanna Heinonen (Varsinais-Suomi ja Satakunta)

Hanna Jantunen (Pirkanmaa), hanna.jantunen(at)hotmail.com, 0442814572
varajäsen Maritta Naumanen (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso)

Eeva-Liisa Katainen (Pirkanmaa), eevaliisa.katainen76(at)gmail.com
varajäsen Linda Granberg (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa), 
granberg.linda(at)hotmail.com

Kaija Haapsalo (Keski-Suomi), kaija.haapsalo(at)hotmail.com, 0400 016 283
varajäsen Kirsi Hämäläinen (Keski-Suomi), keskisuomen.reumalapset.ry(at)gmail.com

Jaana Jäntti (Keski-Suomi), j_jaana(at)netti.fi
varajäsen Kalevi Lampinen (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), Kalevi.Lampinen1(at)luukku.com, 0405440270

Soile Sinnemäki (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa), s.sinnemaki(at)gmail.com, 0405769577
varajäsen Anna-Maija Haaramo (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa)

Niina Vesala (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa), niina.vesala(at)saunalahti.fi
varajäsen Arsi Yli-Yrjäinen (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa)

Eija Hakulinen (Etelä- ja Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala), hakulineneija(at)gmail.com, 0503207557
varajäsen Tuula Mäkelä (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa)

Seppo Lehikoinen (Etelä- ja Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala), seppojoolehikoinen(at)gmail.com, 0500808396
varajäsen Hilkka Malinen (Etelä- ja Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala), malhilkka(at)gmail.com, 0443520605

Jaana Kauppinen (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso), jaanajkauppinen(at)gmail.com, 040 5732550
varajäsen Sirkku Hamunen (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso), sirkku.hamunen(at)gmail.com, 0500912510

Arja Markova (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso), arjuska.mar(at)gmail.com
varajäsen Varpu Teikari (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso), 
varpu(at)elisanet.fi

Helena Sirviö (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), helenasirvio(at)gmail.com, 0405351600
varajäsen Johanna Nummela (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi),
johanna.nummela@gmail.com, 0442696064

Pirjo Kantola (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), kantolapirjo53(at)gmail.com, 0400128102
varajäsen Ari Geselle (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi)

Ritva Laine (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), ritvalaine9(at)gmail.com
varajäsen Saija Koskela (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), saicculainen(at)gmail.com, 0400556876

Gunvor Brettschneider (Ruotsinkielinen vaalipiiri), gunvor.brett(at)gmail.com, 0505846005
varajäsen Armas Tiittanen (Ruotsinkielinen vaalipiiri)

Merja Söderholm (Valtakunnallisten yhdistysten vaalipiiri), merja.soderholm(at)kolumbus.fi, 0503766640
varajäsen Johanna Liukko (Valtakunnallisten yhdistysten vaalipiiri), johanna(at)liukkoenergy.eu, 0400322122

Elina Heino-Lehtimäki (Nuorten vaalipiiri),
varajäsen Eija Bärlund-Toivonen (Ruotsinkielinen vaalipiiri), eija.barlund-toivonen(at)luukku.com, 0400949332