Hallinto ja aluetoiminta

Reumaliiton valtuusto vuosille 2021-2023 valittiin 23.11.2020. Valtuustolla on päätösvalta liiton asioissa seuraaviin liittovaaleihin saakka.

Liittovaalien jälkeisessä tammikuussa valtuusto kokoontuu valitsemaan liiton hallituksen jäsenet ja varajäsenet.

Valtuuston kevätkokouksessa käsitellään mm. liiton toimintakertomus, tilinpäätös ja tilintarkastajien lausunto edelliseltä kalenterivuodelta ja päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta sekä vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille tilivelvollisille.

Valtuuston syyskokouksessa määrätään mm. liiton jäsenmaksut, hyväksytään toimintasuunnitelma ja talousarvio seuraavaksi vuodeksi, päätetään luottamushenkilöiden palkkioista ja korvauksista ja valitaan tilintarkastajat.

Puheenjohtaja

Tarja Filatov, Hämeenlinna
050 511 31 12
tarja.filatov(at)eduskunta.fi

Varapuheenjohtaja

Ulla Lehtikangas, Ylivieska
044 042 63 17
ulla.lehtikangas(at)reumaliitto.fi

Valtuuston jäsenet ja heidän varajäsenensä

Mikko Remes (pääkaupunkiseutu)
varajäsen Marjatta Sykkö (pääkaupunkiseutu), marjattasykko(at)gmail.com

Paula Pöntynen (pääkaupunkiseutu), paula.pontynen(at)gmail.com, 0405574883
varajäsen Jukka Hannula (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa), je.hannula(at)gmail.com, 0503784456

Pekka Laine (Uusimaa), pekka.t.laine(at)luukku.com, 0451780187
varajäsen Liisa Eräpalo (Uusimaa), liisa.erapalo(at)gmail.com, 0405899489

Minna Tanhua (Uusimaa), minna.tanhua(at)reumaporvoo.org, 0407384696
varajäsen Seppo Pohjonen (Varsinais-Suomi ja Satakunta), seppo.pohjonen(at)dnainternet.net, 0503491448

Jukka Mansikkaniemi (Kanta- ja Päijät-Häme), forssanseudun.reumatules(at)gmail.com, o401929800
varajäsen Tuula Leppälä-Koivunen (Kanta- ja Päijät-Häme), leppala.koivunen(at)gmail.com, 040 5153370

Helena Lindstedt (Kanta- ja Päijät-Häme), htlindstedt(at)gmail.com
varajäsen Jarmo Heino (Kanta- ja Päijät-Häme)

Johanna Helin (Varsinais-Suomi ja Satakunta), johanna.helin(at)turunreumayhdistys.fi, 0405136616
varajäsen Janica Uusitalo (Varsinais-Suomi ja Satakunta), janica.uu(at)gmail.com, 0414924264

Sirjo Pohjonen (Varsinais-Suomi ja Satakunta), sirjo.pohjonen1(at)outlook.com, 0500590066
varajäsen Susanna Heinonen (Varsinais-Suomi ja Satakunta)

Hanna Jantunen (Pirkanmaa), hanna.jantunen(at)hotmail.com, 0442814572
varajäsen Jukka Riihenmäki (Pirkanmaa), Lv.reuma(at)elisanet.fi, 0400737178

Eeva-Liisa Katainen (Pirkanmaa), eevaliisa.katainen76(at)gmail.com
varajäsen Linda Granberg (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa), 
granberg.linda(at)hotmail.com

Kaija Haapsalo (Keski-Suomi), kaija.haapsalo(at)hotmail.com, 0400 016 283
varajäsen Kirsi Hämäläinen (Keski-Suomi), keskisuomen.reumalapset.ry(at)gmail.com

Jaana Jäntti (Keski-Suomi), j_jaana(at)netti.fi
varajäsen Kalevi Lampinen (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), Kalevi.Lampinen1(at)luukku.com, 0405440270

Soile Sinnemäki (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa), s.sinnemaki(at)gmail.com, 0405769577
varajäsen Anna-Maija Haaramo (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa)

Niina Vesala (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa), niina.vesala(at)saunalahti.fi
varajäsen Arsi Yli-Yrjäinen (Pohjanmaa, Keski- ja Etelä-Pohjanmaa)

Eija Hakulinen (Etelä- ja Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala), hakulineneija(at)gmail.com, 0503207557
varajäsen Anne Huusko (Etelä- ja Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala),

Seppo Lehikoinen (Etelä- ja Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala), seppojoolehikoinen(at)gmail.com, 0500808396
varajäsen Hilkka Malinen (Etelä- ja Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala), malhilkka(at)gmail.com, 0443520605

Jaana Kauppinen (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso), jaanajkauppinen(at)gmail.com, 040 5732550
varajäsen Sirkku Hamunen (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso), sirkku.hamunen(at)gmail.com, 0500912510

Arja Markova (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso), arjuska.mar(at)gmail.com
varajäsen Varpu Teikari (Etelä-Karjala ja Kymenlaakso), 
varpu(at)elisanet.fi

Helena Sirviö (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), helenasirvio(at)gmail.com, 0405351600
varajäsen Johanna Nummela (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi)

Pirjo Kantola (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), kantolapirjo53(at)gmail.com, 0400128102
varajäsen Ari Geselle (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi)

Ritva Laine (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), ritvalaine9(at)gmail.com
varajäsen Saija Koskela (Pohjois-Pohjamaa, Kainuu ja Lappi), saicculainen(at)gmail.com, 0400556876

Gunvor Brettschneider (Ruotsinkielinen vaalipiiri), gunvor.brett(at)gmail.com, 0505846005
varajäsen Armas Tiittanen (Ruotsinkielinen vaalipiiri)

Merja Söderholm (Valtakunnallisten yhdistysten vaalipiiri), merja.soderholm(at)kolumbus.fi, 0503766640
varajäsen Johanna Liukko (Valtakunnallisten yhdistysten vaalipiiri), johanna(at)liukkoenergy.eu, 0400322122

Elina Heino-Lehtimäki (Nuorten vaalipiiri),
varajäsen Eija Bärlund-Toivonen (Ruotsinkielinen vaalipiiri), eija.barlund-toivonen(at)luukku.com, 0400949332

2018 - 2020

  • Liiton puheenjohtajat valittiin edustajakokouksessa 25.11.2017 Helsingissä. Valtuusto valitsi hallituksen jäsenet ja varajäsenet seuraavaksi kolmen kalenterivuoden pituiseksi toimikaudeksi tammikuun kokouksessaan 2018. Liiton varsinaisena puheenjohtajana toimii hallituksen puheenjohtaja.
  • Liiton asioita hoitaa ja sen lakimääräisenä edustajana toimii hallitus.
  • Hallitus voi asettaa tarpeellisiksi katsomiaan valvontansa alaisia johtokuntia, jaostoja sekä toimikuntia, joille se tarvittaessa vahvistaa johtosäännön.
  • Hallitus voi nimittää aluetoimikuntia.

Puheenjohtaja
Satu Gustafsson, Turku
044 563 00 81
satu.gustafsson(a)reumaliitto.fi   

I varapuheenjohtaja
Heikki Palola, Petäjävesi 
040 838 84 73
heikki.palola(a)gmail.com
 
II varapuheenjohtaja
Ritva Aho, Forssa
0500 937 996
ritvaho(a)gmail.com     

Varsinaiset jäsenet

Henri Kainiemi, Vantaa
Kari Mikkola, Heinola
Katja Metsävainio, Tampere
Marja-Terttu Brandt, Helsinki
Seppo Lehikoinen, Ylämylly
Tiina Kosonen, Kuopio

 

Varajäsenet kutsumisjärjestyksessä

Armas Tiittanen, Pensala
Kalevi Lampinen, Kemi
Jarmo Junkkara, Kemi

 

 

2018 - 2020

  • Liiton valtuusto valittiin edustajakokouksessa 25.11.2017 Helsingissä. Valtuustolla on päätösvalta liiton asioissa seuraaviin liittovaaleihin 2020.
  • Edustajakokouksen (myöh. liittovaalien) jälkeisessä tammikuussa valtuusto kokoontuu valitsemaan liiton hallituksen jäsenet ja varajäsenet.
  • Valtuuston kevätkokouksessa käsitellään mm. liiton toimintakertomus, tilinpäätös ja tilintarkastajien lausunto edelliseltä kalenterivuodelta ja päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta sekä vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille tilivelvollisille.
  • Valtuuston syyskokouksessa määrätään mm. liiton jäsenmaksut, hyväksytään toimintasuunnitelma ja talousarvio seuraavaksi vuodeksi, päätetään luottamushenkilöiden palkkioista ja korvauksista ja valitaan tilintarkastajat.

Puheenjohtaja
Tarja Filatov, Hämeenlinna
050 511 31 12
tarja.filatov(a)eduskunta.fi

I varapuheenjohtaja
Ulla Lehtikangas, Ylivieska
044 042 63 17
ulla.lehtikangas(a)kotinet.com

II varapuheenjohtaja
Aija Lavikainen, Mäntsälä
040 719 0103
aija.lavikainen(a)gmail.com

Valtuuston varsinaiset jäsenet

Maakunnittain

UUSIMAA
Liisa Eräpalo, Loviisa

KANTA-HÄME
Jukka Mansikkaniemi, Forssa

PÄIJÄT-HÄME
Helena Lindstedt, Lahti

KYMENLAAKSO
Marjaleena Weissmann, Kouvola

ETELÄ-KARJALA
Annika Vesterinen, Lappeenranta

VARSINAIS-SUOMI
Johanna Helin, Turku

SATAKUNTA
Seppo Pohjonen, Harjavalta

PIRKANMAA
Jukka Riihenmäki, Lempäälä

KESKI-SUOMI
Kirsi Hämäläinen, Jyväskylä

ETELÄ-POHJANMAA
Jorma Risikko, Kortesjärvi

POHJANMAA
Seija Rosenberg, Vöyri

KESKI-POHJANMAA
Pirkko Tuomaala, Toholampi

ETELÄ-SAVO
Kaija Pylvänäinen, Kangasniemi

POHJOIS-SAVO
Anne Huusko, Siilinjärvi

POHJOIS-KARJALA
Risto Savolainen, Kontiolahti

POHJOIS-POHJANMAA
Ritva Laine, Oulu

KAINUU
Tuula Grönlund, Kajaani

LAPPI
Pauli Niemelä, Rautiosaari

Ruotsinkieliset - Svenskspråkiga
Gunvor Brettschneider, Helsinki/Helsingfors

Pääkaupunkiseutu
Marjatta Sykkö, Espoo

Vapaasti valittavat
Jarmo Heino, Riihimäki
Pirjo Kantola, Kemijärvi
Sari Kuusjärvi, Kangasniemi
Maila Ylitolonen, Jyväskylä

Valtuuston varajäsenet (8) kutsumisjärjestyksessä

1.    Jaana Kauppinen, Lappeenranta
2.    Eija Hakulinen, Kitee
3.    Eija Lehtonen, Ylitornio
4.    Anni Suominen, Kaarina
5.    Sirjo Pohjonen, Harjavalta
6.    Minna Tanhua, Porvoo
7.    Erkki Sirviö, Helsinki
8.    Niilo Ruuska, Haapavesi

Aluetoimikuntien tehtävä on tukea

  • yhdistysten toimintaa ja vapaaehtoisten jaksamista
  • yhdistysten alueellista ja paikallista verkostoitumista
  • yhdistysten vaikuttamistoimintaa

Aluetoimikuntien puheenjohtajat toimikaudella 2018-2020

 

Pääkaupunkiseutu

Marjatta Sykkö
p. 050 376 5942
marjattasykko(at)gmail.com

Uusimaa, Kanta-Häme ja Päijät-Häme

Helena Lindstedt
p. 040 7429 302
htlindstedt(at)gmail.com

Etelä-Karjala ja Kymenlaakso

Riitta Nikulainen
p. 0400 970 164
riitta.nikulainen(at)gmail.com

Varsinais-Suomi, Satakunta ja Ahvenanmaa

Johanna Helin
p. 040 513 6616
johanna.helin(at)turunreumayhdistys.fi

Pirkanmaa ja Keski-Suomi 

Päivi Rasimus
p. 050 336 5480
paivi.rasimus(at)kopteri.net

Etelä-Pohjanmaa, Pohjanmaa ja Keski-Pohjanmaa

Kaija Ikkeläjärvi
p. 050 331 5736
kaija.ikkelajarvi(at)gmail.com

Etelä-Savo, Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala

Elina Eklund
p. 040 596 1377
heidielina.eklund(at)gmail.com

Pohjois-Pohjanmaa, Kainuu ja Lappi

Kaisa Mattila
p. 040 833 47 97
kaisa.mattila(at)gmail.com