Vertaistuki

Vertaistuen ja -tiedon merkitys korostuu, kun sairastuu harvinaiseen sairauteen. Moni kaipaa yhteyttä muihin samaa sairautta sairastaviin. Vertaistukitoiminta on luottamuksellista ajatusten ja kokemusten vaihtamista ja toisten vastaavassa tilanteessa olevien tukemista kahden ihmisen välillä tai ryhmässä. 

Kaipaatko sinä vertaistukea?  Haluatko jutella toisen henkilön kanssa, jolla on kokemuksellista tietoa samoista asioista, joita sinäkin olet käymässä läpi? Voit olla yhteydessä liiton kouluttamiin vertaistukijoihin. He ovat olemassa juuri sitä varten. 

Vertaistukitoiminta kaipaa myös uusia toimijoita. Onko vertaistukitoiminta käynyt joskus mielessäsi?  Vertaistukihenkilöksi voi ryhtyä, jos sairastaa harvinaista reumasairautta tai tulehduksellista lihassairautta. Vertaistukijana toimivalla on tärkeää, että hänellä on kokemusta sairauden kanssa selviytymisestä ja sen pohjalta halua kohdata ja auttaa muita samaa sairautta sairastavia. Taito kuunnella ja olla läsnä ovat toiminnassa olennaisia juttuja. Vertaistukihenkilöt ovat myös vaitiolotaitoisia. Muilta osin se on ihan tolkullista toimintaa ja peruskurssilla opit lisää. Koulutuksista löydät tietoa Tapahtumakalenterista. Vertaistukihenkilöille järjestetään myös tapaamisia ja jatkokoulutusta.

Harvinaiset vertaistukijat - ota yhteyttä vaikka tänään!

Haluatko keskustella samaa harvinaista sairautta sairastavan kanssa? Voit ottaa yhteyttä meihin vapaaehtoisiin, koulutettuihin vertaistukijoihin. Yhteydenotot ovat luottamuksellisia. Voit soittaa myös nimettömänä. Vaihda sähköpostiosoitteesta (at) -teksti @-merkkiin.

Aikuisten Stillin tautia sairastaville:

Tapio Mikkonen, p. 040 553 5027, tapio.mikkonen(at)suursaimaa.com

Behcetin tautia sairastaville:

Taina Laine, p. 040 734 4967, tailai.fi(at)gmail.com

Dermatomyosiittia sairastaville:

Anna-Kaarina Kairamo, p. 050 560 5315, ak.kairamo(at)gmail.com

Jaana Toivonen, p. 040 718 2657

Ehlers-Danlosin oireyhtymää sairastaville:

Mikael Eklind, p. 040 196 5622, sysop358(at)gmail.com

Minna-Kaisa Heinonen, p. 050 370 8417, minttumantan(at)gmail.com 

Venla Villman, p. 040 372 5729 (päivät ja illat)

Arja Vuoni, p. 040 539 5054

Eosinofiilista granulomatoottista polyangiittia sairastaville (EGPA):

Saila Aurinko, p. 050 588 3931, saila.aurinko(at)gmail.com

Granulomatoottista polyangiittia sairastaville (GPA):

Maija Sääskilahti, p. 0400 708 082, maija.saaskilahti(at)lapha.fi

Inkluusiokappalemyosiittia sairastaville:

Eeva-Liisa Hakala, p. 050 518 7388, hakalaeevaliisa(at)outlook.com

Tuomo Tenhunen, p. 040 556 8719, tuomo.tenhunen(at)hotmail.com

MCTD:tä sairastaville:

Onerva Ahonen, p. 03 543 4252

Anna Poropudas, p. 044 055 7917, anna.poropudas(at)gmail.com

Maija Simola, p. 0400 639 533

Miia Vehviläinen, p. 040 932 9287, vehmiia(at)gmail.com

Polyarteritis nodosaa sairastaville:

Anna Heikkinen, p. 040 778 9990, heikkinenanna83(at)gmail.com

Tapani Lammila, p. 0400 650 188, lammilatapani(at)gmail.com

Polymyosiittia sairastaville:

Sirpa Korpihuhta, p. 050 540 3303

Hanna Lystimäki + systeeminen skleroosi, p. 040 521 1741 (Lähetä ensiksi tekstiviesti, niin soitan sinulle.)

Relapsoivaa polykondriittia sairastaville:

Helena Patja, p. 040 503 9418, helena.patja(at)gmail.com

Systeemistä skleroosia sairastaville:

Seija Kyykoski, p. 040 749 4620

Marjukka Nurmela, p. 050 344 9500, marjukka(at)elisanet.fi

Hanna Rantaharju, p. 040 704 0174 (tekstiviesti)

Sanni Tarsa, p. 040 833 6345, sanni.tarsa(at)gmail.com

Jari Väänänen, p. 050 313 3853, j.h.vaananen(at)gmail.com

SLE:tä sairastaville:

Johanna Liukko, p. 0400322122, johanna(at)liukkoenergy.eu

Sari Pelttari, p. 050 468 6832, sari.pelttari(at)gmail.com

Tarja Räihä + EDS, p. 040 412 9120, tarjaraiha(at)hotmail.fi