Vertaistuki

Vertaistuen ja -tiedon merkitys korostuu, kun sairastuu harvinaiseen sairauteen. Moni kaipaa yhteyttä muihin samaa sairautta sairastaviin. Vertaistukitoiminta on luottamuksellista ajatusten ja kokemusten vaihtamista ja toisten vastaavassa tilanteessa olevien tukemista kahden ihmisen välillä tai ryhmässä. 

Kaipaatko sinä vertaistukea?  Haluatko jutella toisen henkilön kanssa, jolla on kokemuksellista tietoa samoista asioista, joita sinäkin olet käymässä läpi? Voit olla yhteydessä liiton kouluttamiin vertaistukijoihin. He ovat olemassa juuri sitä varten. 

Vertaistukitoiminta kaipaa myös uusia toimijoita. Onko vertaistukitoiminta käynyt joskus mielessäsi?  Vertaistukihenkilöksi voi ryhtyä, jos sairastaa harvinaista reumasairautta tai tulehduksellista lihassairautta. Vertaistukijana toimivalla on tärkeää, että hänellä on kokemusta sairauden kanssa selviytymisestä ja sen pohjalta halua kohdata ja auttaa muita samaa sairautta sairastavia. Taito kuunnella ja olla läsnä ovat toiminnassa olennaisia juttuja. Vertaistukihenkilöt ovat myös vaitiolotaitoisia. Muilta osin se on ihan tolkullista toimintaa ja peruskurssilla opit lisää. Koulutuksista löydät tietoa Tapahtumakalenterista. Vertaistukihenkilöille järjestetään myös tapaamisia ja jatkokoulutusta.

Harvinaiset vertaistukijat - ota yhteyttä vaikka tänään!

Haluatko keskustella samaa harvinaista sairautta sairastavan kanssa? Voit ottaa yhteyttä meihin vapaaehtoisiin, koulutettuihin vertaistukijoihin. Yhteydenotot ovat luottamuksellisia. Voit soittaa myös nimettömänä.

Aikuisten Stillin tautia sairastaville:

Tapio Mikkonen, p. 040 5535 027, tapio.mikkonen@suursaimaa.com

Behcetin tautia sairastaville:

Taina Laine, p. 040 7344 967, tailai.fi@gmail.com

Borrelioosin myöhäisvaihetta sairastaville:

Sirkka-Liisa Aro, p. 050 533 5587

Anja Lappalainen, p. 050 354 0554

Dermatomyosiittia sairastaville:

Jaana Toivonen, p. 02 7320 579

Ehlers Danlosia sairastaville:

Minna-Kaisa Heinonen, p. 050 3708 417, minttumantan@gmail.com 

Arja Vuoni, p. 040 5395 054

Eosinofiilista granulomatoottista polyangiittia sairastaville (Churg-Strauss Syndroma):

Saila Aurinko, p. 050 5883 931, saila.aurinko@gmail.com

Inkluusiokappalemyosiittia sairastaville:

Eeva-Liisa Hakala, p. 050 518 7388, eeva-liisa.hakala@kymp.net 

Tuomo Tenhunen, p. 040 5568 719, tuomo.tenhunen@hotmail.com 

MCTD:tä sairastaville:

Onerva Ahonen, p. 03 5434 252

Maija Simola, p. 040 574 1193

Polyarteritis nodosaa sairastaville:

Anna Heikkinen, p. 040 7789 990, heikkinenanna83@gmail.com

Polymyosiittia sairastaville:

Sirpa Korpihuhta, p. 02 7486 374

Leena Sainio, p. 040 834 6880, hegele@dnainternet.net

Ritva Varjola, p. 050 3576 950

Relapsoivaa polykondriittia sairastaville:

Tuija Räisälä, p. 0400 328 307, tuija.raisala@gmail.com

Sklerodermaa sairastaville:

Saini Knuuttila, p. 044 0391 220, saini.knuuttila@netikka.fi 

Seija Kyykoski, p. 03 5849 264 

Marjukka Nurmela, p. 050 344 9500, marjukka.nurmela@tintti.net

Jari Väänänen, p. 050 3133 853, j.h.vaananen@gmail.com

SLE:tä sairastaville:

Kirsi Myllys, p. 050 3098 261, kirsi.myllys@iki.fi

Takayasun arteriittia sairastaville:

Ulla Tuominen, p. 0400 555 382, ulla.tuominen@kolumbus.fi

Wegenerin granulomatoosia / Granulomatoottista polyangiittia sairastaville:

Maija Sääskilahti, p. 0400 708 082, maija.saaskilahti@lshp.fi