Vertaistuki

Vertaistuen ja -tiedon merkitys korostuu, kun sairastuu harvinaiseen sairauteen. Moni kaipaa yhteyttä muihin samaa sairautta sairastaviin. Vertaistukitoiminta on luottamuksellista ajatusten ja kokemusten vaihtamista ja toisten vastaavassa tilanteessa olevien tukemista kahden ihmisen välillä tai ryhmässä. 

Kaipaatko sinä vertaistukea?  Haluatko jutella toisen henkilön kanssa, jolla on kokemuksellista tietoa samoista asioista, joita sinäkin olet käymässä läpi? Voit olla yhteydessä liiton kouluttamiin vertaistukijoihin. He ovat olemassa juuri sitä varten. 

Vertaistukitoiminta kaipaa myös uusia toimijoita. Onko vertaistukitoiminta käynyt joskus mielessäsi?  Vertaistukihenkilöksi voi ryhtyä, jos sairastaa harvinaista reumasairautta tai tulehduksellista lihassairautta. Vertaistukijana toimivalla on tärkeää, että hänellä on kokemusta sairauden kanssa selviytymisestä ja sen pohjalta halua kohdata ja auttaa muita samaa sairautta sairastavia. Taito kuunnella ja olla läsnä ovat toiminnassa olennaisia juttuja. Vertaistukihenkilöt ovat myös vaitiolotaitoisia. Muilta osin se on ihan tolkullista toimintaa ja peruskurssilla opit lisää. Koulutuksista löydät tietoa Tapahtumakalenterista. Vertaistukihenkilöille järjestetään myös tapaamisia ja jatkokoulutusta.

Harvinaiset vertaistukijat - ota yhteyttä vaikka tänään!

Haluatko keskustella samaa harvinaista sairautta sairastavan kanssa? Voit ottaa yhteyttä meihin vapaaehtoisiin, koulutettuihin vertaistukijoihin. Yhteydenotot ovat luottamuksellisia. Voit soittaa myös nimettömänä. Vaihda sähköpostiosoitteesta (at) -teksti @-merkkiin.

Aikuisten Stillin tautia sairastaville:

Tapio Mikkonen, p. 040 553 5027, tapio.mikkonen(at)suursaimaa.com

Behcetin tautia sairastaville:

Taina Laine, p. 040 734 4967, tailai.fi(at)gmail.com

Borrelioosin kroonista muotoa sairastaville:

Sirkka-Liisa Aro, p. 050 533 5587

Dermatomyosiittia sairastaville:

Jaana Toivonen, p. 02 7320 579

Ehlers-Danlosin oireyhtymää sairastaville:

Minna-Kaisa Heinonen, p. 050 370 8417, minttumantan(at)gmail.com 

Arja Vuoni, p. 040 5395 054

Eosinofiilista granulomatoottista polyangiittia sairastaville (EGPA):

Saila Aurinko, p. 050 5883 931, saila.aurinko(at)gmail.com

Granulomatoottista polyangiittia sairastaville (GPA):

Maija Sääskilahti, p. 0400 708 082, maija.saaskilahti(at)lshp.fi

Inkluusiokappalemyosiittia sairastaville:

Eeva-Liisa Hakala, p. 050 518 7388, eeva-liisa.hakala(at)kymp.net

Leena Sainio, p. 040 834 6880, hegele(at)dnainternet.net

Tuomo Tenhunen, p. 040 556 8719, tuomo.tenhunen(at)hotmail.com

MCTD:tä sairastaville:

Onerva Ahonen, p. 03 5434 252

Maija Simola, p. 0400 639 533

Polyarteritis nodosaa sairastaville:

Anna Heikkinen, p. 040 778 9990, heikkinenanna83(at)gmail.com

Tapani Lammila, p. 0400 650 188, lammilatapani(at)gmail.com

Polymyosiittia sairastaville:

Sirpa Korpihuhta, p. 050 540 3303

Hanna Lystimäki + systeeminen skleroosi, p. 040 5211 741 (Lähetä ensiksi tekstiviesti,niin soitan sinulle.)

Ritva Varjola, p. 050 357 6950

Relapsoivaa polykondriittia sairastaville:

Tuija Räisälä, p. 0400 328 307, tuija.raisala(at)gmail.com

Sklerodermaa sairastaville:

Seija Kyykoski, p. 040 749 4620

Marjukka Nurmela, p. 050 344 9500, marjukka.nurmela(at)tintti.net 

Jari Väänänen, p. 050 313 3853, j.h.vaananen(at)gmail.com

SLE:tä sairastaville:

Kirsi Myllys, p. 050 309 8261, kirsi.myllys(at)iki.fi (Parhaiten tavoitettavissa iltaisin.)

Tarja Räihä + EDS, p. 040 4129 120, tarjaraiha(at)hotmail.fi

Marjatta Sykkö, p. 050 376 5942

Takayasun arteriittia sairastaville:

Ulla Tuominen, p. 0400 555 382, ulla.tuominen(at)kolumbus.fi